NE PRIPOROČAMO Močni odsevi svetlobe pri zaščitnih brezdioptrijskih očalih v kombinaciji s korekcijskimi očali s trdim slojem
PRIPOROČAMO uvex Safety RX: zaradi antirefleksnih nanosov so odsevi svetlobe popolnoma nemoteči
Z uporabo uvex zaščitnih korekcijskih očal bodo težave odpravljene:
- antirefleksni nanosi skoraj popolnoma eliminirajo moteče odseve svetlobe,
- očala se udobno uporablja preko celega dneva,
- vidno polje je široko, predvsem pri očalih RXd in Sport, kjer je neomejeno,
- stekla imajo clean coat za manj rosenja in preprosto čiščenje.
V prispevku smo se osredotočili v del celovitega po-gleda na ergonomijo, posebno na vizualno ergono-mijo. Trikotnik vizualne ergonomije tvorijo člove-kove značilnosti (zdravje oči, nošenje očal, globinska zaznava, ločevanje barv, ostrina vida), okolje (osve-tlitev, nevarnosti poškodb oči, kakovost zraka, psi-hosocialni faktorji in zadovoljstvo pri delu) ter delo (vizualni prikazovalniki, nastavitve računalniških za-slonov, ureditev delovnih mest, velikost in barva ter kontrast pisave, počitek pri delu in intenziteta dela).
V okviru raziskave smo uporabili lomni količnik poli-karbonatnega stekla (n = 1,58), ki je dober približek lomnim količnikom materialov, ki jih uporabljamo v praksi – organska stekla (polikarbonat, CR39 1,50; HI 1,6; HI 1,67; PC 1,58 in Trivex 1,53). Material, ki smo ga uporabili, je vgrajen v očalih RX podjetja UVEX, katerega na področju korekcijskih očal RX v Slove-niji zastopa podjetje ALCOM. Vsa očala so funkcio-nalna, udobna in omogočajo dolgotrajno uporabo, okviri pa so varni, zanesljivi. Očala se morajo prile-gati vsem oblikam obraza in morajo opravljati svojo funkcijo pri različnih delovnih pogojih. Predvsem pa je potrebno poskrbeti za vizualno jasnost.
Izračun je pokazal, da v primeru istočasne uporabe očal RX in zaščitnih očal (brez antirefleksnih prema-zov) skozi obe plasti v idealnem primeru prehaja do 81,27 % svetlobe. Meritve so pokazale, da je preho-dnost cca. 82 %. V primeru, ko uporabimo le eno plast zaščitnih očal RX, se prehodnost svetlobne energije glede na izračun poveča na največ do 90,15 %. Meri-tve so pokazale prehodnost 90 %. Pri določenih ma-terialih je odbojnost celo večja, kot smo jo predvideli v našem primeru, saj doseže tudi 8–10 % in več. Se-veda pa je logično na površino stekel zaščitnih očal RX nanestiti še notranji in zunanji antirefleksni nanos z odbojnostjo cca. 1 % (na določenih valovnih dolži-nah osrednjega dela vidnega spektra). Realno lahko v večjem delu spektra pričakujemo odbojnost do 2 %. V takem primeru se bo prehodnost do-datno močno povečala, saj bo svetlobna prehodnost skozi steklo z antirefleksnim nanosom dosegla več kot 98 %. Odbojnost se je od primera uporabe za-ščitnih očal in očal RX brez antirefleksnih slojev do uporabe zaščitnih očal RX z obojestranskim antire-fleksnim slojem zmanjšala za več kot 9-krat.
Z uporabo očal moramo vsekakor preprečiti nevar-nosti poškodbe očesa zaradi odletavajočih vročih ali prašnih delcev (varjenje, litje, brušenje, ulivanje, …), nevarnosti zaradi uporabe kemičnih snovi (jed-ke tekočine …), brizganja tekočine (visoke hitrosti, pulzirajoč curek …), biti morajo mehansko odporna (udarci, ureznine …), zadržati morajo prodor kao-tičnih delcev (bočna zaščita), prilagoditi se morajo anatomiji (fleksibilne/ izmenljive ročke …), omogo-čiti morajo različne kote gledanja (dioptrijske prila-goditve, premazi …), onemogočiti morajo bleščanje (montaže, precizna dela …) in prenesti različne vi-bracije (postroji, ploščadi, udarna kladiva …). Zah-teve so zelo kompleksne, tako da je vse parametre praktično nemogoče zajeti v teoretičnem modelu.
Osnovna ideja razmišljanja o ustrezni uporabi zašči-tnih očal izhaja iz Zakona o varnosti in zdravju pri delu in seveda iz povsem osebnega interesa zaščititi svoje telo pred zunanjimi nevarnostmi. Oko je organ, ki omogoča več kot 80 % izmenjave vseh informacij z okolico, zato je vid izjemnega pomena. Celovito zaščito oči je potrebno zagotoviti tudi z ustvarjanjem ustreznih delovnih pogojev, med kate-re spada čim večja prepustnost svetlobne energije skozi zaščitna očala.
Posebno dimenzijo obravnave potrebujejo zelo atraktivna zaščitna očala RX z ukrivljeno obliko (UVEX RX sp okviri. Taka očala delavcu omo-gočajo neovirano uporabo vidnega polja. Klasična zaščitna očala namreč s stransko zaščito močno omejujejo vidno polje.
S pravilno in ustrezno izbiro korekcijskih zaščitnih očal bomo odpravili neuravnoteženost med člo-vekovimi individualnimi lastnostmi, okoljem in de-lovno nalogo. Neuravnoteženost lahko povzroči neugodje, pojav napak, nesreč in poškodb pri delu. Današnja tehnologija omogoča uporabo najsodob-nejših materialov za izdelavo korekcijskih zaščitnih očal, ki ustrezajo najbolj zahtevnim standardom.
Pri standardih zaščite je potrebno izpostaviti, da smo obravnavali očala, ki v osnovi zadostijo evrop-skim standardom EN 166 in EN169 (varjenje) in pre-nesejo poizkus odpornosti pri gibanju projektila premera 6,35 mm s hitrostjo 45,7 m/s.
Naš cilj je bil pripraviti in uporabiti zanesljive in ino-vativne rešitve za zaščito organa vida pred vplivi zunanjega okolja. Osredotočili smo se na integra-cijo najsodobnejše tehnologije pri izdelavi korekcijskih zaščitnih očal RX in pri ustvarjanju pogojev, ki ustrezajo človekovim individualnim vizualnim zmo-žnostim. Pri tem sodelujejo človekove vizualne spo-sobnosti, okolje in delo.